7.30 9.30
11.00
12.30 18.00
7.00 18.00
Poniedziałek: 18.30-19.30
Środa: 18.30-19.30
Piątek: 16.00-17.00
30 min przed każdą mszą świętą na tygodniu.
CHRZEST ŚWIĘTY
Prosimy o zgłaszanie chrztów dzieci, około tygodnia przed dniem Chrztu św.
Do kancelarii przynosimy:
Przypominamy, że na chrzestnych wybieramy osoby ochrzczone i bierzmowane, które uczestniczą we Mszy świętej w Niedzielę i święta tzw. nakazane, przyjmując Komunią św. !!! Zaświadczenie dla kandydata o tym, że może pełnić tę posługę, wystawia proboszcz miejsca ich zamieszkania.
ZANIM ZOSTANIESZ CHRZESTNYM …
Zgodnie ze zwyczajem Kościoła, przyjmujący chrzest, powinni mieć chrzestnych wybranych ze wspólnoty wiernych. Rodzice lub opiekunowie dziecka winni powoływać jednego chrzestnego(ą) albo dwoje chrzestnych. Większej liczby chrzestnych, ani dwóch osób tej samej płci prawodawca nie dopuszcza!
Kodeks Prawa Kanonicznego, tak określa istotne zadania chrzestnych;
KTO MOŻE PEŁNIĆ FUNKCJĘ CHRZESTEGO?
Aby chrzestny mógł spełnić wspomniane zadania, prawodawcy kościelni stawiają konkretne wymagania odnośnie tego, kto może pełnić funkcję chrzestnego i jak ma się do tej funkcji przygotować.
Kodeks Prawa Kanonicznego stanowi, że do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:
*Proboszcz może dla słusznej przyczyny dopuścić wyjątkowo do pełnienia tego zadania osobę nie mającą wymaganego wieku, ale w praktyce staramy się wybierać na chrzestnych osoby życiowo samodzielne, które mogą być dla nas wzorem i pomocą katolickiego wychowania dzieci.
- uczestniczy we Mszy świętej w niedzielę tzw. święta nakazane, przyjmując Komunię świętą.
komunię świętą oraz w miarę regularnie przystępuje do spowiedzi
- przyjął sakrament bierzmowania i Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiednie do podejmowanego zadania
- nie podlega karze kanonicznej wymierzonej lub deklarowanej zgodnie z prawem
- nie jest ojcem lub matką przyjmującego Chrzest.
Dodatkowe postanowienia odnośnie chrzestnych znajdujemy w Instrukcji Episkopatu o chrzcie dzieci (nr 5). Stanowi ona:
Kapłan sprawdza, czy przedstawieni kandydaci na chrzestnych spełniają warunki określone przez Kościół i zatwierdza (lub odrzuca) ich wybór.
KTO NIE MOŻE PEŁNIĆ FUNKCJI CHRZESTEGO?
Chrzestni mają być katolikami, żyjącymi w wierze zgodnie z nauką Kościoła.
Nie wolno więc dopuszczać do pełnienia tej funkcji osób żyjących w niesakramentalnym związku małżeńskim oraz młodzieży, która zrezygnowała z katechizacji (należy w związku z tym przedstawić odpowiednie zaświadczenie od katechety). Nie powinno się wybierać na chrzestnych osób, które swoje dzieci „wypisali z religii”. Skoro swoich dzieci nie wychowują po katolicku tym bardziej nie pomogą obcym. Rodzice powinni szukać chrzestnych wśród bliższej rodziny i sąsiadów.
Należy przeciwstawiać się zdarzającym się zwyczajom zapraszania na rodziców chrzestnych ludzi przygodnych, dobrze sytuowanych, którzy jak można przypuszczać nigdy nie będą się interesowali religijnym wychowaniem chrześniaka jak również czynić pierwszorzędnym kryterium wyboru młodość i urodę osoby („że dziecko będzie miało ładną chrzestną”).
Chrzestni, których Kapłan nie zna powinni wykazać się znajomością i intencją spełniania powyższych warunków, a jeśli są z innej parafii muszą przedstawić stosowne zaświadczenie (świadectwo kwalifikacyjne) od proboszcza parafii, w której mieszkają.
JAKIE ZADANIA CZEKAJĄ CHRZESTNEGO PODCZAS LITURGII?
Uwaga! Z racji uroczystej formy obrzędu Chrztu Świętego, na stawiane pytania odpowiadamy następująco:
Robimy to na słowa kapłana: „stałaś(eś) się nowym stworzeniem i przyoblekłaś(eś) się w Chrystusa, dlatego otrzymujesz białą szatę …
Robimy to na słowa kapłana: Przyjmijcie światło Chrystusa! Podtrzymywanie tego światła powierza się Wam, rodzice i chrzestni …
(Przystępując do Komunii Świętej należy z należytą ostrożnością odsunąć zapaloną świecę sprzed siebie lekko na bok,
żeby nie oparzyć kapłana podającego Komunię świętą).
I KOMUNIA ŚWIĘTA
I Komunia Święta w naszej parafii jest zawsze w przedostatnią niedzielę maja o godz. 9:00 jedna grupa i o 11:00 druga grupa.
SPOWIEDŹ
6:30 do 6:55 przed poranną Mszą świętą
17:30 do 17:55 przed wieczorną Mszą świętą
oraz podczas każdej Mszy świętej i w tzw. "święta nakazane".